Populacyjny program wczesnego wykrywania raka piersi
Badania profilaktyczne pełnią bardzo ważną funkcję – pozwalają na wykrycie poważnych chorób we wczesnym stadium, co często daje szansę na 100% wyleczenie. To właśnie dzięki badaniom przesiewowym jesteśmy w stanie walczyć z chorobami, które na pierwszy rzut oka wydają się być nieuleczalnymi.
Program profilaktyki wczesnego wykrywania raka piersi kierowany jest do kobiet w wieku 50 – 69 lat (rocznikowo), które nie korzystały z badania mammograficznego w ciągu ostatnich 24 miesięcy oraz do tych, które otrzymały pisemne wskazanie do wykonania ponownego badania mammograficznego po upływie 12 miesięcy.
Powodem ponownego badania mogą być czynniki ryzyka: rak piersi wśród członków rodziny (u matki, siostry lub córki ) oraz mutacje w obrębie genów BRCA 1 lub/i BRCA 2.
Badanie mammograficzne jest bezpłatne, nie wymaga skierowania.
Na badanie należy przynieść poprzednio wykonane zdjęcia mammograficzne w celu porównania.
Kryterium wykluczające
Programem nie mogą być objęte kobiety, u których wcześniej zdiagnozowano w piersi zmiany nowotworowe o charakterze złośliwym.
W WOMP – ZCLiP realizowany jest I etap programu wczesnego wykrywania raka piersi – wykonanie badania mammograficznego.
Badanie mammograficzne obejmuje wykonanie dwóch zdjęć każdej piersi oraz opis badania. Wydanie wyniku powinno nastąpić w ciągu 15 dni roboczych od daty wykonania badania. W przypadku konieczności wykonania dodatkowych badań, lekarz kieruje pacjentkę do etapu pogłębionej diagnostyki i informuje kobietę, gdzie takie badania są wykonywane.
Badanie wykonywane jest w pracowni mammograficznej w przychodni przy ul. Bolesława Śmiałego 33 w Szczecinie.
Szczegółowych informacji na temat celów oraz realizacji programu wykrywania raka piersi http://www.nfz-szczecin.pl/hxavi_wczesne_wykrywanie_raka_piersi.htm