Wojewódzki Ośrodek Medycyny Pracy – Zachodniopomorskie Centrum Leczenia i Profilaktyki

Profilaktyka

Badania profilaktyczne pełnią bardzo ważną funkcję – pozwalają na wykrycie poważnych chorób we wczesnym stadium, co często daje szansę na 100% wyleczenie. To właśnie dzięki badaniom przesiewowym jesteśmy w stanie walczyć z chorobami, które na pierwszy rzut oka wydają się być nieuleczalnymi.

W przychodniach WOMP – ZCLiP realizowane są następujące programy:

  • program profilaktyki gruźlicy
  • program profilaktyki chorób układu krążenia
  • program profilaktyki wczesnego wykrywania raka szyjki macicy
  • program profilaktyki raka piersi

Drogi pacjencie nie zwlekaj i już dziś zgłoś się na badania przesiewowe

Populacyjny program profilaktyki raka szyjki macicy

Program profilaktyki raka szyjki macicy adresowany jest do kobiet w wieku 25-59 lat. które nie wykonały badania cytologicznego w ciągu ostatnich 3 lat. U kobiet obciążonych czynnikami ryzyka: zakażonych wirusem HIV, przyjmujących leki immmunosupresyjne, zakażonych HPV – typem wysokiego ryzyka, badanie jest wykonywane co 12 miesięcy.

Populacyjny program wczesnego wykrywania raka piersi

Program profilaktyki wczesnego wykrywania raka piersi kierowany jest do kobiet w wieku 50 – 69 lat (rocznikowo), które nie korzystały z badania mammograficznego w ciągu ostatnich 24 miesięcy oraz do tych, które otrzymały pisemne wskazanie do wykonania ponownego badania mammograficznego po upływie 12 miesięcy.

Program profilaktyki chorób układy krążenia

Program profilaktyki chorób układu krążenia kierowany jest do osób, które w tym roku kalendarzowym kończą 35, 40, 45, 50, 55 lat oraz są obciążone czynnikami ryzyka (palenie tytoniu, nadciśnienie tętnicze krwi, zaburzenia gospodarki lipidowej, niska aktywność ruchowa, nadwaga i otyłość, upośledzona tolerancja glukozy, nadmierny stres, nieracjonalne odżywianie się, wiek) Osób, u których nie została dotychczas rozpoznana choroba układu krążenia lub które w okresie ostatnich 5 lat nie korzystały ze świadczeń udzielanych w ramach programu profilaktyki CHUK.

Program profilaktyki gruźlicy

Program profilaktyki gruźlicy adresowany jest do osób dorosłych, u których nie rozpoznano gruźlicy. Gruźlica jest chorobą zakaźną wywoływaną przez bakterię – prątek gruźlicy. Źródłem zakażenia jest najczęściej chory na gruźlicę – prątkujący. Osoba chora na gruźlicę podczas kaszlu, kichania, odkrztuszania /odpluwania/ głośnego śmiechu, mówienia, wydala prątki wraz z kropelkami śluzu.

Więcej aktualności

Data publikacji: 20 maja 2024

Miesiąc zdrowia rodziny- profilaktyka na pierwszym planie

Więcej informacji

Data publikacji: 16 maja 2024

Coraz więcej pacjentów w poradni urologicznej

Więcej informacji

Data publikacji: 9 maja 2024

9 maja: Dzień Okulistyki – pełna diagnostyka okulistyczna w jednym miejscu

Więcej informacji