Wojewódzki Ośrodek Medycyny Pracy – Zachodniopomorskie Centrum Leczenia i Profilaktyki

Data publikacji: 9 maja 2024

9 maja: Dzień Okulistyki – pełna diagnostyka okulistyczna w jednym miejscu

9 maja: Dzień Okulistyki – pełna diagnostyka okulistyczna w jednym miejscu

 

Do poradni okulistycznych zgłasza się coraz więcej pacjentów z zaćmą i chorobami centralnej części siatkówki, takimi jak: zwyrodnienie plamki żółtej, retinopatie, czy jaskra. Wszystko dlatego, że nasze społeczeństwo szybko się starzeje. W przypadku poważnych chorób oczu ważną rolę odgrywa czas
i szybkie wdrożenie leczenia. Dzięki tomografom okulistycznym lekarz już podczas jednej wizyty zdiagnozuje pacjenta kompleksowo, bez konieczności odsyłania go do dalszej diagnostyki. Ze sprzętu zakupionego dzięki funduszom unijnym, korzystają pacjenci z całego Województwa Zachodniopomorskiego.

 

– Optyczna Koherentna Tomografia to przede wszystkim szybka diagnostyka wszystkich możliwych chorób okulistycznych i neurookulistycznych – mówi dr n. med. FEBO Wojciech Gosławski, okulista Wojewódzkiego Ośrodka Medycyny Pracy w Szczecinie. –OCT umożliwia skanowanie siatkówki i nerwu wzrokowego laserem, dzięki czemu możliwa jest ocena włókien nerwowych i odtwarzanie w wysokiej rozdzielczości anatomii plamki żółtej. Możemy w szybki i i jednoznaczny sposób wykryć tak poważne choroby, jak zwyrodnienie plamki AMD, makulopatię cukrzycową, retinopatię czy jaskrę.

 

OCT jest badaniem całkowicie nieinwazyjnym, trwa kilka minut i możliwe jest jego wielokrotne powtarzanie
w czasie. Co istotne, tomograf jest na wyposażaniu każdej z trzech poradni okulistycznych należących do WOMP- ZCLiP: na Bolesława Śmiałego 33 i Kopernika 18 w Szczecinie oraz na al. Żołnierza 12
w Stargardzie. Gabinety posiadają także lampy szczelinowe,  mikroskopy binokularne i tonometry.

 

– Urządzenie OCT umożliwia szybkie ropoznanie i wdrożenie terpii – mówi doktor Gosławski. – Obserwujemy postepujące starzenie społeczeństwa, a tym samym w gabinetach mamy coraz więcej przypadków pacjentów z zaćmą i szeregiem chorób centralnej części siartkówki jak AMD (zwyrodnienie plamki żółtej), retinopatie, jaskra. Dawniej diagnostyka tych chorób wymagała pogłębionego badania – pacjenci byli kierowni na dalszą diagnostykę, a z wynikiem wracali dopiero po kilku miesiącach. Mamy najnowocześniejszy w Szczecinie aparat, na którym diagnozować pacjenta możemy już na pierwszej wizycie. Przy okazji warto przypomnieć, że każda osoba po 40. roku życia powinna sprawdzić swój wzrok, ponieważ w tym czasie pojawiają się problemy m. in. z widzeniem podczas czytania.

 

Zakupy dzięki funduszom europejskim

 

Projekt związany z doposażeniem przychodni WOMP wpisał się w założenia 11 Osi Priorytetowej Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego 2014-2020 dedykowanej wsparciu sektora ochrony zdrowia w kontekście pandemii COVID-19. Wspierany był środkami pochodzącymi ze specjalnej puli pomocy – programu REACT-EU. Unijna dotacja przekazana przez Urząd Marszałkowski wyniosła 2 mln zł.

 

– Zakupy sprzętu, jakie dokonał WOMP, to doskonały przykład, jak eurofundusze zmieniają na lepsze naszą codzienność – mówi marszałek województwa Olgierd Geblewicz. – 20 lat obecności Polski w Unii Europejskiej, to ogromne korzyści m.in. dla sektora ochrony zdrowia. Dzięki unijnemu wsparciu marszałkowskie jednostki medyczne uczyniły milowy infrastrukturalny  krok w XXI wiek – dodaje.

 

Dzięki temu dofinansowaniu Wojewódzkiemu Ośrodkowi Medycyny Pracy udało się zakupić cztery ultrasonografy, które działają w dwóch Poradniach Ginekologicznych, Poradni Kardiologicznej i Urologicznej. Zakupiono także m. in. tomograf OCT, lampy szczelinowe, tonometry, kardiografy, aparaty EKG, spirometry, kardiografy, fotele laryngologiczne, czy też fotele do podawania zastrzyków.

Więcej aktualności

Data publikacji: 20 maja 2024

Miesiąc zdrowia rodziny- profilaktyka na pierwszym planie

Więcej informacji

Data publikacji: 16 maja 2024

Coraz więcej pacjentów w poradni urologicznej

Więcej informacji

Data publikacji: 9 maja 2024

9 maja: Dzień Okulistyki – pełna diagnostyka okulistyczna w jednym miejscu

Więcej informacji