Data publikacji: 16 maja 2024

Coraz więcej pacjentów w poradni urologicznej

Szczecin, 16.05.2024 r.

Zabiegowy gabinet urologiczny działa w przychodni WOMP przy ul. Bolesława Śmiałego już od ponad roku. Cieszy się coraz większym zainteresowaniem wśród pacjentów. Miesięcznie wykonywanych jest tutaj kilkadziesiąt specjalistycznych zabiegów zarówno na NFZ, jak i komercyjnych.

Poradnia Urologiczna w szczecińskich WOMP-ach funkcjonuje w przychodni na ul. Bolesława Śmiałego 33 oraz w przychodni nr 2 na ul. Kopernika 18. W tutejszej Poradni Urologicznej prowadzona jest m.in. wstępna diagnostyka w kierunku nowotworów układu moczowo-płciowego (rak prostaty, rak pęcherza moczowego, guzy nerek, jąder lub prącia). Profil zabiegów wykonywanych w urologicznym gabinecie zabiegowym przy B. Śmiałego to m. in. biopsje prostaty, wziernikowania pęcherza moczowego (cystoskopia), usuwanie cewników d-J na drodze cystoskopowej, wymiany cewnika pęcherzowego, drobne zabiegi krwawe, takie jak plastyka wędzidełka prącia, wycięcie zmiany na prąciu, czy nacięcie grzbietowe napletka.

Biopsja prostaty to jedno z najpopularniejszych badań diagnostycznych w kierunku wykluczenia raka prostaty. Zwykle niezbędna jest jedna wizyta wprowadzająca, podczas której lekarz ustala m. in. które leki należy odstawić przed wykonaniem badania. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym i zabezpieczeniu antybiotykowym; trwa 10-15 minut, a cała wizyta w gabinecie to około 30 minut. Wynik otrzymywany jest po około trzech tygodniach.

Cystoskopia to z kolei badanie urologiczne pozwalające ocenić stan cewki moczowej i całego pęcherza. Do badania nie trzeba się przygotowywać. Zabieg trwa około 10 minut  i wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym oraz zabezpieczeniu antybiotykowym. Wizyta również zamyka się zazwyczaj w 30 minutach, a wynik jest natychmiastowy.

Data publikacji: 20 maja 2024

Miesiąc zdrowia rodziny- profilaktyka na pierwszym planie

Data publikacji: 16 maja 2024

Coraz więcej pacjentów w poradni urologicznej