Wojewódzki Ośrodek Medycyny Pracy – Zachodniopomorskie Centrum Leczenia i Profilaktyki

Data publikacji: 20 maja 2015

Czy E – papieros jest szkodliwy?

Wypowiedź dr Lidia Kołban, specjalista pulmonolog, WOMP – ZCLiP w Szczecinie

Czy E – papieros jest szkodliwy?

W porównaniu z tradycyjnym papierosem, który zawiera około 5500 tysiąca różnych substancji toksycznych, e papieros powinien zawierać tylko nikotynę w stężeniu nie większym niż do 20 miligram na mililitr. Powinien ale czy zwiera tylko to?

Rynek e-papierosów to wolna amerykanka – nie tylko w Polsce ale i na świecie. Niepokojący jest fakt, że nie ma żadnej kontroli nad producentami. Płyny do e – papierosów tzw. likour produkowane są najczęściej w Chinach, które przez wielu nazywane są ojczyzną e – papierosów, bądź produkcja odbywa się „metodą chałupniczą” w Polsce.

Jako, że e-papieros nie jest produktem medycznym, nie podlega żadnej kontroli dotyczącej składu, zatem nie mamy pewności czy nie zawiera substancji rakotwórczych i uzależniających.

Każdy może je kupić, praktycznie w każdym miejscu, ponieważ nie są zaliczane do wyrobów tytoniowych, dlatego nie obowiązuje w stosunku do nich ustawa o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych – może je kupić nawet dziecko. Nie ma kontroli oraz żadnych uregulowań prawnych. Unia Europejska przewiduje wprowadzenie dyrektywy co do kontroli jakości E – papierosów dopiero w 2016 roku.

Dodatkowo Światowa Organizacja Zdrowia WHO – przestrzega przed E -papierosami, ponieważ do tej pory nie dysponujemy udokumentowanymi długofalowymi badaniami w zakresie bezpieczeństwa ich stosowania. Nie tylko w zakresie chorób płuc ale i innych narządów, a szczególnie górnych dróg oddechowych, narażonych na wysoką temperaturę żarzenia.

Oprócz kontroli jakości powinien również zostać wprowadzony zakaz reklamy elektronicznego dymka, który wbrew opiniom zawiera substancje uzależniające i w żadnym wypadku e-papieros nie powinien być traktowany jako antynikotynowa terapia zastępcza.

Jako pulmonolog uważam że, jest to zjawisko wysoce niepokojące i w przypadku moich pacjentów chcących zerwać z nałogiem tytoniowym, preferuje sprawdzone metody edukacyjne i farmakologiczne, dostępne tylko w sprzedaży aptecznej.

Więcej aktualności

Data publikacji: 20 stycznia 2021

Rehabilitacja w nowoczesnych warunkach

Więcej informacji

Data publikacji: 18 stycznia 2021

Infolinia Narodowego Programu Szczepień przeciw COVID-19

Więcej informacji

Data publikacji: 7 stycznia 2021

REJESTRACJA NA SZCZEPIENIA PRZECIW COVID-19

Więcej informacji

Szanowni Pacjenci,

Informujemy, że jest możliwość internetowej rejestracji na TELEPORADY do lekarza POZ (lekarz pierwszego kontaktu). Elektroniczna rejestracja zwiększy możliwości kontaktu z naszą przychodnią.
Dodatkowo już od 18.01.2021 udostępnimy nową możliwość w naszej Rejestracji Internetowej. Będzie można złożyć zapotrzebowanie do swojego lekarza Podstawowej Opieki Zdrowotnej na eReceptę na leki przyjmowane na stałe.
Rejestracji można dokonać na stronie rejestracja.womp.szczecin.pl

Numery OGÓLNEJ REJESTRACJI TELEFONICZNEJ WOMP-ZCLiP:

  • Przychodnia WOMP-ZCLiP nr 1 przy ul.Bolesława Śmiałego 33 w Szczecinie: +48 91 43 49 200 (7.00 - 18.00)

WIZYTY DOMOWE LEKARZA RODZINNEGO - umawiane bezpośrednio u lekarza rodzinnego.

  • Przychodnia WOMP-ZCLiP nr 2 przy ul.Kopernika 18 w Szczecinie:
  • +48 91 422 50 18 (7.30 - 18.00)
  • +48 91 481 73 01 (7.30-18.00)

WIZYTY DOMOWE LEKARZA RODZINNEGO - umawiane pod nr tel.: +48 91 48 17 303.

W związku z panującą sytuacją epidemiczną informujemy, że kontakt telefoniczny z przychodniami WOMP-ZCLiP w Szczecinie i Stargardzie może być czasowo utrudniony. Prosimy o cierpliwość i wyrozumiałość.  Ponadto zwracamy się z prośbą o nie przedłużanie rozmów telefonicznych z pracownikami rejestracji, ponieważ wydłuża to czas oczekiwania na połączenie pozostałym dzwoniącym osobom.