Data publikacji: 20 maja 2015

Czy E – papieros jest szkodliwy?

Wypowiedź dr Lidia Kołban, specjalista pulmonolog, WOMP – ZCLiP w Szczecinie

Czy E – papieros jest szkodliwy?

W porównaniu z tradycyjnym papierosem, który zawiera około 5500 tysiąca różnych substancji toksycznych, e papieros powinien zawierać tylko nikotynę w stężeniu nie większym niż do 20 miligram na mililitr. Powinien ale czy zwiera tylko to?

Rynek e-papierosów to wolna amerykanka – nie tylko w Polsce ale i na świecie. Niepokojący jest fakt, że nie ma żadnej kontroli nad producentami. Płyny do e – papierosów tzw. likour produkowane są najczęściej w Chinach, które przez wielu nazywane są ojczyzną e – papierosów, bądź produkcja odbywa się „metodą chałupniczą” w Polsce.

Jako, że e-papieros nie jest produktem medycznym, nie podlega żadnej kontroli dotyczącej składu, zatem nie mamy pewności czy nie zawiera substancji rakotwórczych i uzależniających.

Każdy może je kupić, praktycznie w każdym miejscu, ponieważ nie są zaliczane do wyrobów tytoniowych, dlatego nie obowiązuje w stosunku do nich ustawa o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych – może je kupić nawet dziecko. Nie ma kontroli oraz żadnych uregulowań prawnych. Unia Europejska przewiduje wprowadzenie dyrektywy co do kontroli jakości E – papierosów dopiero w 2016 roku.

Dodatkowo Światowa Organizacja Zdrowia WHO – przestrzega przed E -papierosami, ponieważ do tej pory nie dysponujemy udokumentowanymi długofalowymi badaniami w zakresie bezpieczeństwa ich stosowania. Nie tylko w zakresie chorób płuc ale i innych narządów, a szczególnie górnych dróg oddechowych, narażonych na wysoką temperaturę żarzenia.

Oprócz kontroli jakości powinien również zostać wprowadzony zakaz reklamy elektronicznego dymka, który wbrew opiniom zawiera substancje uzależniające i w żadnym wypadku e-papieros nie powinien być traktowany jako antynikotynowa terapia zastępcza.

Jako pulmonolog uważam że, jest to zjawisko wysoce niepokojące i w przypadku moich pacjentów chcących zerwać z nałogiem tytoniowym, preferuje sprawdzone metody edukacyjne i farmakologiczne, dostępne tylko w sprzedaży aptecznej.

Data publikacji: 20 stycznia 2021

Rehabilitacja w nowoczesnych warunkach