Wojewódzki Ośrodek Medycyny Pracy – Zachodniopomorskie Centrum Leczenia i Profilaktyki

Data publikacji: 6 października 2015

Nie daj się zrobić na żółto

Pacjentom, którzy jeszcze nie skorzystali ze szczepień przeciwko WZW typu B i WZW typu A przypominamy o takiej możliwości.

W tym roku XXXI edycja Żółtego Tygodnia odbywa się pod hasłem „Nie daj się zrobić na żółto” i potrwa od 5 do 17 października.

– Obowiązkowymi szczepieniami przeciw wirusowemu zapaleniu wątroby typu B w Polsce objęte są niemowlęta od 1994 roku – mówi Bożena Bryniarska, pielęgniarka z poradni medycyny podróży WOMP przy ul. Bolesława Śmiałego w Szczecinie. – Mimo to osoby, które takimi szczepieniami nie zostały objęte, a czeka je np. zabieg chirurgiczny, czy operacja, muszą je przejść odpowiednio wcześniej i są one obowiązkowe by zabieg został wykonany.

Dla pozostałych szczepienie jest dobrowolne i odpłatne. Szczególnie narażone na zakażenie są np. pracownicy służby zdrowia oraz każdy, kto w swojej pracy posługuje się ostrymi narzędziami. Do zakażenia dochodzi drogą bezpośrednią, przez krew lub wydzielinę, a choroba jest podstępna, często w fazie początkowej bezobjawowa, później przewlekła i kosztowna w leczeniu. Zdarza się również, że zakażenie prowadzi do choroby nowotworowej.

– Zarazić się nie jest trudno, a leczenie to żmudny proces – mówi dr Robert Elszkowski, lekarz Podstawowej Opieki Zdrowotnej. – Dlatego takie szczepienia zalecam wszystkim moim pacjentom.

Inaczej sprawa wygląda w przypadku wirusowego zapalenia wątroby typu A, potocznie zwanego „chorobą brudnych rąk”. W tym przypadku ryzyko zachorowania zmniejsza stosowanie podstawowych zasad higieny, jak częste mycie rąk, oraz warzyw i owoców, które spożywamy. Specjaliści zalecają jednak by szczepić się przed wyjazdem do niektórych tropikalnych krajów świata, gdzie ryzyko zachorowania jest większe. Szczepienie również jest odpłatne.

– Jeśli mamy wątpliwości, lub pytania warto je zadać swojemu lekarzowi lub w punkcie szczepień – dodaje dr. Elszkowski. – Pamiętajmy również o kontrolnej wizycie u lekarza, który oceni nasz stan zdrowia przed samym szczepieniem.

Jeżeli mamy wątpliwości czy już byliśmy szczepieni przeciw WZW typu A, lub B jest również możliwość zrobienia badania krwi, które ustali poziom przeciwciał w naszym organizmie.

Więcej aktualności

Data publikacji: 20 stycznia 2021

Rehabilitacja w nowoczesnych warunkach

Więcej informacji

Data publikacji: 18 stycznia 2021

Infolinia Narodowego Programu Szczepień przeciw COVID-19

Więcej informacji

Data publikacji: 7 stycznia 2021

REJESTRACJA NA SZCZEPIENIA PRZECIW COVID-19

Więcej informacji

Szanowni Pacjenci,

Informujemy, że jest możliwość internetowej rejestracji na TELEPORADY do lekarza POZ (lekarz pierwszego kontaktu). Elektroniczna rejestracja zwiększy możliwości kontaktu z naszą przychodnią.
Dodatkowo już od 18.01.2021 udostępnimy nową możliwość w naszej Rejestracji Internetowej. Będzie można złożyć zapotrzebowanie do swojego lekarza Podstawowej Opieki Zdrowotnej na eReceptę na leki przyjmowane na stałe.
Rejestracji można dokonać na stronie rejestracja.womp.szczecin.pl

Numery OGÓLNEJ REJESTRACJI TELEFONICZNEJ WOMP-ZCLiP:

  • Przychodnia WOMP-ZCLiP nr 1 przy ul.Bolesława Śmiałego 33 w Szczecinie: +48 91 43 49 200 (7.00 - 18.00)

WIZYTY DOMOWE LEKARZA RODZINNEGO - umawiane bezpośrednio u lekarza rodzinnego.

  • Przychodnia WOMP-ZCLiP nr 2 przy ul.Kopernika 18 w Szczecinie:
  • +48 91 422 50 18 (7.30 - 18.00)
  • +48 91 481 73 01 (7.30-18.00)

WIZYTY DOMOWE LEKARZA RODZINNEGO - umawiane pod nr tel.: +48 91 48 17 303.

W związku z panującą sytuacją epidemiczną informujemy, że kontakt telefoniczny z przychodniami WOMP-ZCLiP w Szczecinie i Stargardzie może być czasowo utrudniony. Prosimy o cierpliwość i wyrozumiałość.  Ponadto zwracamy się z prośbą o nie przedłużanie rozmów telefonicznych z pracownikami rejestracji, ponieważ wydłuża to czas oczekiwania na połączenie pozostałym dzwoniącym osobom.