Data publikacji: 6 października 2015

Nie daj się zrobić na żółto

Pacjentom, którzy jeszcze nie skorzystali ze szczepień przeciwko WZW typu B i WZW typu A przypominamy o takiej możliwości.

W tym roku XXXI edycja Żółtego Tygodnia odbywa się pod hasłem „Nie daj się zrobić na żółto” i potrwa od 5 do 17 października.

– Obowiązkowymi szczepieniami przeciw wirusowemu zapaleniu wątroby typu B w Polsce objęte są niemowlęta od 1994 roku – mówi Bożena Bryniarska, pielęgniarka z poradni medycyny podróży WOMP przy ul. Bolesława Śmiałego w Szczecinie. – Mimo to osoby, które takimi szczepieniami nie zostały objęte, a czeka je np. zabieg chirurgiczny, czy operacja, muszą je przejść odpowiednio wcześniej i są one obowiązkowe by zabieg został wykonany.

Dla pozostałych szczepienie jest dobrowolne i odpłatne. Szczególnie narażone na zakażenie są np. pracownicy służby zdrowia oraz każdy, kto w swojej pracy posługuje się ostrymi narzędziami. Do zakażenia dochodzi drogą bezpośrednią, przez krew lub wydzielinę, a choroba jest podstępna, często w fazie początkowej bezobjawowa, później przewlekła i kosztowna w leczeniu. Zdarza się również, że zakażenie prowadzi do choroby nowotworowej.

– Zarazić się nie jest trudno, a leczenie to żmudny proces – mówi dr Robert Elszkowski, lekarz Podstawowej Opieki Zdrowotnej. – Dlatego takie szczepienia zalecam wszystkim moim pacjentom.

Inaczej sprawa wygląda w przypadku wirusowego zapalenia wątroby typu A, potocznie zwanego „chorobą brudnych rąk”. W tym przypadku ryzyko zachorowania zmniejsza stosowanie podstawowych zasad higieny, jak częste mycie rąk, oraz warzyw i owoców, które spożywamy. Specjaliści zalecają jednak by szczepić się przed wyjazdem do niektórych tropikalnych krajów świata, gdzie ryzyko zachorowania jest większe. Szczepienie również jest odpłatne.

– Jeśli mamy wątpliwości, lub pytania warto je zadać swojemu lekarzowi lub w punkcie szczepień – dodaje dr. Elszkowski. – Pamiętajmy również o kontrolnej wizycie u lekarza, który oceni nasz stan zdrowia przed samym szczepieniem.

Jeżeli mamy wątpliwości czy już byliśmy szczepieni przeciw WZW typu A, lub B jest również możliwość zrobienia badania krwi, które ustali poziom przeciwciał w naszym organizmie.

Data publikacji: 20 stycznia 2021

Rehabilitacja w nowoczesnych warunkach