Wojewódzki Ośrodek Medycyny Pracy – Zachodniopomorskie Centrum Leczenia i Profilaktyki

Badanie krwi

Jak przygotować się do badania krwi?

Badanie krwi wykonywane jest w laboratorium diagnostycznym  WOMP – ZCLiP

Badanie powinno być wykonane na czczo, 8-10 godzin po ostatnim posiłku, w warunkach normalnej diety (wyjątkiem są badania specjalistyczne, wymagające określonych warunków dietetycznych) w godzinach 7.00-11.00 .Wymagania te nie dotyczą stanów nagłych.

W przypadku analizy poziomu glukozy, cholesterolu, trójglicerydów czy leukocytów poprzedniego dnia należy powstrzymać się od jedzenia tłustych i słodkich potraw, także picia alkoholu. Od ostatniego posiłku nie może upłynąć mniej niż 8 godzin. Przed wyjściem do laboratorium można jednak wypić szklankę przegotowanej wody.

Jeżeli Państwo stale przyjmują leki, np. na nadciśnienie tętnicze, należy je zażyć tak jak zwykle. Lekarz, który nas prowadzi, będzie umiał ocenić ich wpływ na wyniki. Jeśli przed badaniem nie wolno zażyć leku, lekarz o tym uprzedzi. Tak najczęściej postępuje się przy oznaczaniu poziomu hormonów tarczycowych. Gdy przyjmuje się bez uzgodnienia z lekarzem np. zestawy witamin i minerałów, 3–4 dni przed pobieraniem krwi trzeba je odstawić. Szczególnie ostrożne powinny być osoby stale przyjmujące preparaty zawierające żelazo. Jeżeli rano połknęło się tabletkę, a po godzinie lub dwóch oddaje krew – poziom żelaza będzie chwilowo na dobrym poziomie. Dopiero po 3–4 godzinach może spaść poniżej normy. Dlatego lekarz nie rozpozna anemii. Przed badaniem odstawmy również preparaty ziołowe, ponieważ podobnie jak leki syntetyczne, wpływają na aktywność enzymów, gospodarkę hormonalną, a także stężenie pierwiastków we krwi.

Więcej aktualności

Data publikacji: 11 lipca 2024

Nowa lokalizacja Pracowni USG w Stargardzie

Więcej informacji

Data publikacji: 1 lipca 2024

Chłodniej w szczecińskich WOMP-ach

Więcej informacji

Data publikacji: 18 czerwca 2024

Mammografia skryningowa: zgłaszają się coraz młodsze pacjentki

Więcej informacji