Wojewódzki Ośrodek Medycyny Pracy – Zachodniopomorskie Centrum Leczenia i Profilaktyki

Data publikacji: 28 grudnia 2021

Nowy mammograf w szczecińskiej przychodni

Pracownia Mammografii Wojewódzkiego Ośrodka Medycyny Pracy w Szczecinie przy ul. Bolesława Śmiałego została wyposażona w nowoczesny aparat do radiologicznego badania piersi u kobiet. Z bezpłatnych badań mogą skorzystać panie w wieku pomiędzy 50, a 69 rokiem życia.

Nowoczesny mammograf cyfrowy zastąpił aparat analogowy, dzięki czemu w pracowni Ośrodka można będzie przebadać większą liczbę pacjentek i zwiększyć skuteczność prowadzonych badań przesiewowych. Na analogowym urządzeniu w przychodni wykonywano około 1250 takich badań rocznie, mammograf cyfrowy pozwoli na przebadanie ok. 1500 kobiet w takim samym okresie.

Zakupione urządzenie jest bezpieczniejsze, ponieważ podczas badania wykorzystywana jest ograniczona dawka promieniowania. Przetworzony obraz w czasie rzeczywistym wysyłany jest do gabinetu, w którym lekarz przygotowuje opis. Tak precyzyjna analiza obrazu umożliwia wskazanie nawet bardzo wczesnych zmian w tkankach.

Jak wygląda badanie

Samo badanie jest bezbolesne i trwa zaledwie kilka minut. Mammografia jest najskuteczniejszą metodą wykrywania zmian w tkance piersi. Im szybciej zostanie rozpoznana zmiana, tym szybciej można wdrożyć leczenie.

Rak piersi to jeden z czołowych zabójców kobiet w Polsce. W początkowym okresie nie daje on żadnych objawów, ale wcześnie wykryty jest uleczalny. Pierwszym objawem raka mogą być małe skupiska mikro zwapnień, niewidoczne w badaniu USG. Szczególnie ważne są badania mammograficzne u kobiet z chorobami tarczycy, ponieważ mikro zwapnienia i zmiany ogniskowe występują u nich znacznie wcześniej. Panie powinny poddawać się regularnym badaniom mammograficznym: od 40 roku życia ze skierowaniem z Poradni Onkologicznej lub Ginekologicznej oraz raz na dwa lata w przypadku kobiet pomiędzy 50, a 69 rokiem życia w ramach programu.

 

Rak piersi stanowi około 23% wszystkich zachorowań wśród nowotworów i jest przyczyną około 14% zgonów. Ryzyko zachorowania znacznie wzrasta po 50 r. ż.

Mammograf został zakupiony w ramach programu „Narodowa Strategia Onkologiczna” ze środków budżetu państwa. Urządzenie kosztował 599 674,70 zł, z czego dofinansowanie wyniosło 566 499,60 zł. Aparat będzie wykorzystywany do skriningowego badania pacjentek w wieku 50-69 lat, które nie wykonywały takiego badania przez ostatnie dwa lata. Dodatkowo na badanie będą mogły zgłosić się pacjentki ze skierowaniem od ginekologa lub onkologa.

Rejestracja do poradni mammograficznej w przychodni przy ul. Bolesława Śmiałego 33 w Szczecinie czynna jest od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 – 18:00. Na badanie można zapisać się dzwoniąc pod numer telefonu: 91 43 49 205 lub 91 43 49 199

Więcej aktualności

Data publikacji: 11 lipca 2024

Nowa lokalizacja Pracowni USG w Stargardzie

Więcej informacji

Data publikacji: 1 lipca 2024

Chłodniej w szczecińskich WOMP-ach

Więcej informacji

Data publikacji: 18 czerwca 2024

Mammografia skryningowa: zgłaszają się coraz młodsze pacjentki

Więcej informacji