Wojewódzki Ośrodek Medycyny Pracy – Zachodniopomorskie Centrum Leczenia i Profilaktyki

Data publikacji: 4 maja 2023

Biopsje prostaty na NFZ w nowym urologicznym gabinecie zabiegowym w Szczecinie

Biopsje prostaty na NFZ w nowym urologicznym gabinecie zabiegowym w Szczecinie

 

            W przychodni WOMP-ZCLiP przy ul. Bolesława Śmiałego 33 w Szczecinie rozpoczął działalność urologiczny gabinet zabiegowy, w którym wykonywane są m. in. biopsje prostaty oraz zabiegi wziernikowania pęcherza moczowego. Zabiegi te realizowane są zarówno na NFZ, jak i komercyjnie. Rozszerzony zakres działalności gabinetów urologicznych to dla pacjentów krótszy czas oczekiwania na wizytę i możliwość kompleksowego leczenia w jednym miejscu. Dla systemu opieki zdrowotnej to odciążenie szpitalnej opieki ambulatoryjnej i stacjonarnej, w której zazwyczaj wykonywane są zabiegi tego typu.

 

Gabinet zabiegowy znajduje się na 3. piętrze przychodni przy ul. Bolesława Śmiałego 33 w Szczecinie, tuż przy gabinecie urologicznym. Do wyremontowanych pomieszczeń zakupiono m. in. fotel ginekologiczny, sprzęt do endoskopii dolnych dróg moczowych z nowoczesnym źródłem światła, pistolety biopsyjne oraz nowoczesny aparat USG z możliwością wykonywania biopsji o wartości blisko 200 tys. zł. Gabinet zabiegowy działa dwa razy w tygodniu: w ciągu miesiąca przyjmowanych jest tu około 100 pacjentów. W ubiegłym roku Poradnia Urologiczna WOMP w Szczecinie  przyjęła 1774 pacjentów.

 

W tutejszej Poradni Urologicznej prowadzona jest m.in. wstępna diagnostyka
w kierunku nowotworów układu moczowo-płciowego (takich jak rak prostaty, rak pęcherza moczowego, guzy nerek, jąder lub prącia), z możliwością wykonania biopsji np. prostaty (inaczej gruczołu krokowego). Ponadto wykonywane są drobne zabiegi urologiczne, jak i sprawowana jest regularna opieka ambulatoryjna nad pacjentami urologicznymi.

Jak wyglądają zabiegi ?

 

Biopsja prostaty to jedno z najpopularniejszych badań diagnostycznych w kierunku wykluczenia raka gruczołu krokowego (nowotwór prostaty). Obecnie czas oczekiwania na zabieg w WOMP-ZCLiP w Szczecinie to zaledwie dwa tygodnie.

Zwykle niezbędna jest jedna wizyta wprowadzająca, podczas której lekarz ustala m. in. które leki należy odstawić przed wykonaniem badania. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym i zabezpieczeniu antybiotykowym; trwa 10-15 minut, a cała wizyta w gabinecie to około 30 minut. Wynik otrzymywany jest po około dwóch tygodniach.

 

Cystoskopia to z kolei badanie urologiczne pozwalające ocenić stan cewki moczowej
i całego pęcherza. Do badania nie trzeba się przygotowywać. Zabieg trwa około 10 minut
w znieczuleniu miejscowym i zabezpieczeniu antybiotykowym Wizyta również zamyka się zazwyczaj w 30 minutach, a wynik jest natychmiastowy.

 

Do Poradni Urologicznej wymgane jest skierowanie od lekarza Podstawowej Opieki Zdrowotnej. Rejestracja do Poradni Urologicznej WOMP-ZCLiP przy ul. Bolesława Śmiałego 33
w Szczecinie: tel. 91 43 49 200

 

Natalia Andruczyk
rzecznik prasowy
WOMP-ZCLiP w Szczecinie
tel. 516 954 666

Więcej aktualności

Data publikacji: 20 maja 2024

Miesiąc zdrowia rodziny- profilaktyka na pierwszym planie

Więcej informacji

Data publikacji: 16 maja 2024

Coraz więcej pacjentów w poradni urologicznej

Więcej informacji

Data publikacji: 9 maja 2024

9 maja: Dzień Okulistyki – pełna diagnostyka okulistyczna w jednym miejscu

Więcej informacji