Data publikacji: 28 lutego 2020

Instrukcja postępowania w związku z sezonem grypowym

Drodzy Pacjenci,

w związku z SEZONEM GRYPOWYM oraz zwiększającym się odsetkiem osób zarażonych KORONAWIRUSEM COVID-19 w Europie, pamiętajcie o kilku ważnych kwestiach:

JAK ZAPOBIEGAĆ ZARAŻENIU:

• często myć i dezynfekować ręce,
  • ograniczyć do minimum przebywanie w skupiskach ludzi (sklepy, kina, kościoły, komunikacja publiczna, przychodnie medyczne, apteki itd.),
  • unikać kontaktu fizycznego z innymi ludźmi (pocałunki, przytulanie),
  • nie używać wspólnych naczyń i sztućców,
  • zakrywać usta podczas kaszlu, kichania.

CO ZROBIĆ W PRZYPADKU WYSTĄPIENIA OBJAWÓW:

• jeśli wracasz z kraju, w którym potwierdzono przypadki zakażenia wirusem, w miarę możliwości weź wolne w pracy na okres 14 dni i nie posyłaj dzieci do szkoły/przedszkola (w tej wyjątkowej sytuacji możesz skorzystać ze zwolnienia lekarskiego, wystarczy, że skontaktujesz się telefonicznie ze swoim lekarzem POZ);
  • jeśli zauważysz następujące objawy – KASZEL/GORĄCZKA/DUSZNOŚĆ/BÓLE MIĘŚNIOWO-STAWOWE i miałeś/miałaś kontakt z osobą potencjalnie zarażaną to NIE PRZYCHODŹ NA SOR LUB DO LEKARZA POZ !!!
  • ponieważ możesz zarazić wiele innych osób (tak właśnie rozpoczęła się epidemia we Włoszech) -> w takiej sytuacji POZOSTAŃ W DOMU i skontaktuj się TELEFONICZNIE ze swoim lekarzem POZ lub z Wojewódzką Stacją SANEPID (telefon dla woj. Zachodniopomorskiego: 91 462-40-60) lub zadzwoń na rządową infolinię dotyczącą postępowania w sytuacji podejrzenia zakażenia koronawirusem (telefon: 800 190 590), gdzie uzyskasz szczegółowe informacje o dalszym postępowaniu;
  • jeśli jest z Tobą naprawdę źle (wystąpiły TRUDNOŚCI Z ODDYCHANIEM/WYSOKA GORĄCZKA/ZABURZENIA ŚWIADOMOŚCI) to zgłoś się bezpośrednio na Izbę Przyjęć Oddziału Chorób Zakaźnych (SPWSZ, ul. Arkońska 4) po wcześniejszym poinformowaniu telefonicznym o przybyciu lub wezwij Pogotowie Ratunkowe – te jednostki są przygotowane na transport i obserwację chorych z zachowaniem ścisłego reżimu sanitarnego.
  • Pamiętaj, żeby w takiej sytuacji nie korzystać ze środków transportu publicznego.

Data publikacji: 20 stycznia 2021

Rehabilitacja w nowoczesnych warunkach