Wojewódzki Ośrodek Medycyny Pracy – Zachodniopomorskie Centrum Leczenia i Profilaktyki

Data publikacji: 20 kwietnia 2015

Jak chronić oczy przed słońcem?

Okulary przeciwsłoneczne

Stosowanie okularów przeciwsłonecznych chroni skutecznie przed ryzykiem rozwoju chorób oczu powodowanych przez promieniowanie UV. Eksponowanie oczu na wysoką dawkę promieniowania UV wywołuje oparzenie rogówki , zapalenie spojówek , natomiast przewlekłe działanie promieniowania UV nawet o niskim nasileniu może prowadzić do rozwoju skrzydlika , zaćmy jak również raka kolczystokomórkowego rogówki i spojówki.

Przewlekłe i intensywne działanie promieniowania UV może prowadzić do rozwoju zaćmy z powodu niewielkiej przemiany białek w komórkach włókien soczewki.

Należy również pamiętać , że siatkówka jest w istotny sposób narażona na negatywny wpływ ze strony prom. UV . Szczególnie narażona na ryzyko uszkodzeń ze strony słońca jest siatkówka u osób młodych , ponieważ soczewka u młodych osób nie zawiera jeszcze specjalnego żółtego pigmentu chroniącego siatkówkę przed wpływem szkodliwych promieni UV . Sama siatkówka posiada własne mechanizmy obronne tj. nabłonek barwnikowy siatkówki i błona naczyniowa , które zawierają melaninę pochłaniającą promienie UV i jednocześnie chronią siatkówkę przed uszkodzeniem tym promieniowaniem. Niestety wraz z wiekiem poziom melaniny zmniejsza się – ulega fotorozkładowi – i jednocześnie stanowi gorszą ochronę przed uszkodzeniami ze strony promieni UV. W wyniku tych wszystkich negatywnych procesów zachodzących w siatkówce pod wpływem promieniowania UV dochodzi do obumierania pręcików i czopków , ponieważ nie są one odpowiednio odżywione co w konsekwencji może prowadzić do rozwoju zwyrodnienia plamki związanego z wiekiem (AMD) .

Zwraca się również uwagę na stosowanie niektórych leków takich jak : związki psychotropowe , antybiotyki , niesterydowe leki przeciwzapalne oraz leki ziołowe , które mogą działać jak związki fotouczulające i prowadzić do uszkodzeń siatkówki po emisji światła słonecznego.

Reasumując: jedyną właściwą ochroną oczu przed promieniowaniem UV są odpowiednie okulary przeciwsłoneczne posiadające odpowiednie filtry UVA I UVB oraz niebagatelną sprawą jest sam kształt takich okularów, które mają zapewnić także ochronę okolicy skroni.

Przygotował lek. med.Rafał Jędrzejczyk – specjalista okulistyki

Więcej aktualności

Data publikacji: 25 stycznia 2021

Zarejestruj się na szczepienie przez SMS

Więcej informacji

Data publikacji: 20 stycznia 2021

Rehabilitacja w nowoczesnych warunkach

Więcej informacji

Data publikacji: 18 stycznia 2021

Infolinia Narodowego Programu Szczepień przeciw COVID-19

Więcej informacji

Szanowni Pacjenci,

Informujemy, że jest możliwość internetowej rejestracji na TELEPORADY do lekarza POZ (lekarz pierwszego kontaktu). Elektroniczna rejestracja zwiększy możliwości kontaktu z naszą przychodnią.
Dodatkowo już od 18.01.2021 udostępnimy nową możliwość w naszej Rejestracji Internetowej. Będzie można złożyć zapotrzebowanie do swojego lekarza Podstawowej Opieki Zdrowotnej na eReceptę na leki przyjmowane na stałe.
Rejestracji można dokonać na stronie rejestracja.womp.szczecin.pl

Numery OGÓLNEJ REJESTRACJI TELEFONICZNEJ WOMP-ZCLiP:

  • Przychodnia WOMP-ZCLiP nr 1 przy ul.Bolesława Śmiałego 33 w Szczecinie: +48 91 43 49 200 (7.00 - 18.00)

WIZYTY DOMOWE LEKARZA RODZINNEGO - umawiane bezpośrednio u lekarza rodzinnego.

  • Przychodnia WOMP-ZCLiP nr 2 przy ul.Kopernika 18 w Szczecinie:
  • +48 91 422 50 18 (7.30 - 18.00)
  • +48 91 481 73 01 (7.30-18.00)

WIZYTY DOMOWE LEKARZA RODZINNEGO - umawiane pod nr tel.: +48 91 48 17 303.

W związku z panującą sytuacją epidemiczną informujemy, że kontakt telefoniczny z przychodniami WOMP-ZCLiP w Szczecinie i Stargardzie może być czasowo utrudniony. Prosimy o cierpliwość i wyrozumiałość.  Ponadto zwracamy się z prośbą o nie przedłużanie rozmów telefonicznych z pracownikami rejestracji, ponieważ wydłuża to czas oczekiwania na połączenie pozostałym dzwoniącym osobom.