Wojewódzki Ośrodek Medycyny Pracy – Zachodniopomorskie Centrum Leczenia i Profilaktyki

Data publikacji: 18 czerwca 2024

Mammografia skryningowa: zgłaszają się coraz młodsze pacjentki

                                                                           Szczecin, 18.06.2024 r.

 

Mammografia skryningowa: zgłaszają się coraz młodsze pacjentki

 

Rozszerzenie wieku bezpłatnych badań mammograficznych przyniosło zamierzony efekt: do  Pracowni Mammograficznej zgłaszają się coraz młodsze panie.  W ostatnich miesiącach blisko 80% pacjentek korzystających z tego rodzaju profilaktyki w naszej przychodni, wykonało badania pierwszorazowo.

 

Przypomnijmy:  każda pacjentka w wieku 45-74 lat może raz na dwa lata bezpłatnie wykonywać mammografię. Jeszcze w ubiegłym roku program obejmował kobiety w wieku 50-69 lat.

 

W ciągu dwóch lat na nowoczesnym mammografie w Wojewódzkim Ośrodku Medycyny Pracy
w Szczecinie na ul. Bolesława Śmiałego w Szczecinie wykonaliśmy 2405 badań. U 136 pacjentek stwierdzone zostały zmiany, które wymagały dalszej diagnostyki lub leczenia.

 

Profilaktyka ma fundamentalne znaczenie w obniżeniu ryzyka zachorowania na raka piersi. Badanie trwa zaledwie kilka minut i jest bezpieczne, ponieważ w urządzeniu wykorzystywana jest ograniczona dawka promieniowania. Mammografia jest najskuteczniejszą metodą wykrywania zmian w tkance piersi.

 

Rejestracja do Pracownii Mammograficznej WOMP w przychodni przy ul. Bolesława Śmiałego 33 w Szczecinie czynna jest od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 – 18:00.  Na badanie można zapisać się dzwoniąc pod numer telefonu: 91 43 49 205 lub 91 43 49 199

Czas oczekiwania na badanie w naszej przychodni wynosi około 6 tygodni. Skryningowe badanie dotyczy pacjentek w wieku 45-74 lat, u których nie wykonano mammografii  w ciągu ostatnich dwóch lat. Dodatkowo na badanie mogą zgłaszać się pacjentki ze skierowaniam od ginekologa lub onkologa.

 

 

Lista wszystkich Pracowni Mammograficznych w Województwie Zachodniopomorskim znajduje się na stronie Narodowego Funduszu Zdrowia:
https://www.nfz-szczecin.pl/k0nug_pracownie_mammograficzne.htm

 

Natalia Andruczyk
rzecznik prasowy

WOMP-ZCLiP w Szczecinie

tel. 516 954 666

Więcej aktualności

Data publikacji: 11 lipca 2024

Nowa lokalizacja Pracowni USG w Stargardzie

Więcej informacji

Data publikacji: 1 lipca 2024

Chłodniej w szczecińskich WOMP-ach

Więcej informacji

Data publikacji: 18 czerwca 2024

Mammografia skryningowa: zgłaszają się coraz młodsze pacjentki

Więcej informacji