Data publikacji: 29 września 2023

Nowoczesny sprzęt trafił do przychodni WOMP

Szczecin, 28.09.2023 r.

Nowoczesny sprzęt trafił do przychodni WOMP

Tomograf OCT, lampy szczelinowe, tonometry, kardiografy, aparaty EKG, fotele laryngologiczne, czy też fotele do podawania zastrzyków to kolejna część sprzętu, który właśnie trafił do pięciu przychodni Wojewódzkiego Ośrodka Medycyny Pracy
w Szczecinie i Stargardzie dzięki unijnym środkom REACT-EU.

Diagnostykę chorób oczu znacznie poprawi zakup tomografu OCT (Optyczna Koherentna Tomografia). Badanie OCT jest niezbędne w diagnostyce chorób siatkówki, szczególnie ważne
w diagnostyce zmian chorobowych w obrębie części dna oka, tzw. plamki. Polega na wykonywaniu skanów danego obszaru oka za pomocą wiązki optycznej. Dzięki badaniu można dokładnie ocenić poszczególne części siatkówki oraz nerw wzrokowy pod kątem zmian chorobowych, często niewidocznych przy standardowym badaniu okulistycznym. OCT jest badaniem całkowicie nieinwazyjnym, trwa kilka minut i możliwe jest jego wielokrotne powtarzanie w czasie. Co istotne, tomograf jest na wyposażaniu każdej z trzech poradni okulistycznych należących do WOMP- ZCLiP: na Bolesława Śmiałego 33 i Kopernika 18
w Szczecinie oraz na al. Żołnierza w Stargardzie.

Ponadto poradnie okulistyczne posiadają 3 nowe lampy szczelinowe wyposażone
w mikroskop binokularny. Są to podstawowe narzędzia pracy lekarzy okulistów, które umożliwiają badanie i ocenę budowy struktur oka. Gabinet okulistyczny został zaopatrzony także w tonometr, który umożliwia szybki i precyzyjny pomiar ciśnienia śródgałkowego.

Przychodnie Wojewódzkiego Ośrodka Medycyny Pracy wzbogaciły się m. in. o 9 nowych lodówek medycznych do gabinetów zabiegowych. Są one potrzebne do prawidłowego przechowywania szczepionek. Oprócz iniekcji w ramach kalendarza szczepień, nasz ośrodek szczepi także w zakresie Medycyny Podróży, szczepień sezonowych (np. na grypę) oraz na HPV (bezpłatne dla dziewcząt i chłopców w wieku 12-13 lat). Komfort pacjentów z pewnością poprawi także 10 nowych foteli do podawania zastrzyków.

Zakupiliśmy również:

• 3 fotele laryngologiczne na potrzebny Poradni Laryngologicznej;
  • 2 spirometry do oceny pracy układu oddechowego;
  • 2 kardiografy do Poradni Ginekologicznej;
  • defibrylator;
  • 7 aparatów EKG do wszystkich przychodni WOMP w Szczecinie i Stargardzie.

Jeszcze w tym roku w ramach puli zakupów w Przychodni Rehabilitacyjnej przy
ul. Kopernika uruchomiona zostanie kriokomora. Zakupiony zostanie także sprzęt rehabilitacyjny, w tym: rowery i bieżnie rehabilitacyjne, bieżnie z redukcją chodu, orbitrek, czy aparat do terapii falą uderzeniową wraz z zestawem do regeneracji.

Do tej pory udało się zakupić cztery ultrasonografy, które działają w dwóch Poradniach Ginekologicznych, Poradni Kardiologicznej i Urologicznej. Urząd Marszałkowski ze specjalnej puli środków REACT-UE przeznaczył 2 mln zł na dofinansowanie sprzętu, co prawie w całości pokrywa koszt jego zakupu. Ze sprzętu skorzystać będzie mogło nawet 5 tysięcy osób rocznie.

Projekt wpisuje się w założenia 11 Osi Priorytetowej Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego 2014-2020 dedykowanej wsparciu sektora ochrony zdrowia w kontekście pandemii COVID 19.

Natalia Andruczyk
rzecznik prasowy