Wojewódzki Ośrodek Medycyny Pracy – Zachodniopomorskie Centrum Leczenia i Profilaktyki

Data publikacji: 20 stycznia 2021

Rehabilitacja w nowoczesnych warunkach

Zakończyła się kompleksowa modernizacja starego, przedwojennego skrzydła Przychodni Rehabilitacji Leczniczej i Zawodowej Wojewódzkiego Ośrodka Medycyny Pracy przy ul. Kopernika 18 w Szczecinie. Oprócz przywrócenia dawnego blasku budynkowi, obiekt został poddany termomodernizacji.  Wykonanie tego zadania przyczyni  się do  podniesienia jakości  świadczonych usług  dzięki odnowionym i odpowiednio wyposażonym pomieszczeniom oraz do obniżenia kosztów funkcjonowania ośrodka. Był to trzeci etap modernizacji tej przychodni.

– Całość trzyetapowego zadania miała na celu rozszerzenie zakresu funkcji pełnionej przez przychodnię z monospecjalistycznej na wielospecjalistyczną, podniesienie jakości świadczonych usług, a także obniżenie kosztów funkcjonowania ośrodka poprzez rezygnację z dzierżawionych pomieszczeń przy ulicy 3 maja w Szczecinie – mówi Malgorzata Sysło-Przedpełska, dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Medycyny Pracy w Szczecinie.

Etap I i II zakończył się w 2018 roku dobudowaniem i wyposażeniem nowego skrzydła do istniejącej przychodni – w sumie 4 kondygnacje. Pojawiła się tu wówczas nowa rejestracja na parterze, zmodernizowano klatkę schodową, wymieniono windy, zmieniono wejście do przychodni (teraz wchodzimy od ul. Sambora), zagospodarowano teren, odrestaurowano mur, wymieniono ogrodzenie i zbudowano nową drogę wokół budynku.

Trzeci etap to oddanie do użytku wyremontowanego przedwojennego skrzydła przychodni od strony ul. Kopernika. Większość z czterech pięter przestrzeni przeznaczona została na potrzeby Przychodni Rehabilitacji. W ramach Przychodni nr 2 przeniesione zostały tu: Poradnia Ginekologiczna, Poradnia Urologiczna oraz Poradnia Uzależnień, które do tej pory funkcjonowały w budynku przy ul. 3 maja.

Wojewódzki Ośrodek Medycyny Pracy w Szczecinie przeprowadza co roku tysiące badań oraz udziela setek porad. To do tej placówki kierują się pracownicy na badania okresowe, ale i tu z pomocą czekają na chorych lekarze różnych specjalizacji. WOMP od lat, dzięki funduszom budżetu województwa i środków unijnych, zmienia się dla pacjentów. Wszystko po to, by świadczyć usługi medyczne na najwyższym poziomie. Modernizacja tego przedwojennego obiektu zapewni rehabilitację w komfortowych warunkach–mówi marszałek województwa Olgierd Geblewicz.

Przychodnia  nr 3  Rehabilitacji Leczniczej i Zawodowej

Na parterze wyremontowanej części budynku znalazły miejsce sale kinezyterapii, w tym sala kinezyterapii dla dzieci i zmodernizowane szatnie dla pacjentów.

I piętro to gabinety lekarskie Poradni Rehabilitacji i Oddziału Dziennego Rehabilitacji Ogólnoustrojowej, fizykoterapia ze stanowiskami do elektrolecznictwa, magnoterapii, laseroterapii i ultradźwięków. Są tu też szatnie dla personelu, pokój socjalny i sala konferencyjna.

II piętro to sala kinezyterapii i gabinety masażu oraz szatnie dla pacjentów.

Część zabiegów w ramach Przychodni Rehabilitacyjnej, takich jak pole magnetyczne wielkiej częstotliwości (terapuls), laseroterapia, ultradźwięki, krioterapia, będzie odbywała się równolegle

i niezależenie, tak jak do tej pory,  na poziomie -1.

Dostosowanie budynku

Już na etapie projektu nowego skrzydła budynek został dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Również w oddanej teraz części znalazły się m. in.:

  • toalety dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych;
  • gabinety umiejscowione w taki sposób, aby pacjent miał zapewnione wykonanie kilku różnych zabiegów w jednym miejscu;
  • windy z zapowiedziami głosowymi;
  • więcej miejsc parkingowych dla osób niepełnosprawnych.

 W ramach termomodernizacji udało się m. in. wyremontować dach i wykonać prace, takie jak wymiana okien, docieplenie ścian, docieplenie dachu, wymiana instalacji sanitarnych, docieplenie podłóg na gruncie oraz ścian zewnętrznych w gruncie, wraz z wykonaniem izolacji  wodnej.

 Na wykonanie części prac termomodernizacyjnych WOMP otrzymał dofinansowanie
w wysokości ok. 1,17 mln
zł ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska
i Gospodarki Wodnej w Szczecinie. Na pozostałe zadania jednostka uzyskała dotację
z budżetu Województwa Zachodniopomorskiego w wysokości 900 tys. zł. Budżet projektu wyniósł 10,47 mln  zł.

Budynek przychodni WOMP-ZCLiP nr2/3 przy ul.Kopernika 18 - widok od ul.Kopernika

Zdjęcie przedstawia dwupiętrowy budynek przychodni WOMP-ZCLiP nr 2 oraz 3 przy ul.Kopernika 18 – widok od strony ul.Kopernika. Elewację parteru budynku ozdabia czerwona cegła, pierwsze oraz drugie piętro ma biały kolor elewacji.

Budynek przychodni WOMP-ZCLiP nr2/3 przy ul.Kopernika 18 - widok od rogu ulic Sambora i Kopernika

Zdjęcie przedstawia dwupiętrowy budynek przychodni WOMP-ZCLiP nr 2 oraz 3 przy ul.Kopernika 18 – widok od rogu ulic Kopernika i Sambora. Elewację parteru budynku ozdabia czerwona cegła, pierwsze oraz drugie piętro ma biały kolor elewacji.

Gabinet lekarza rehabilitacji

Zdjęcie przedstawia gabinet lekarza rehabilitacji, wraz z siedzącym przy biurku lekarzem oraz niezbędnym wyposażeniem, takim jak: łóżko-leżanka, krzesła dla pacjentów, plakat ilustrujący budowę kręgosłupa.

Sala gimnastyczna

Zdjęcie przedstawia salę gimnastyczną wraz z niezbędnym wyposażeniem (leżanki, krzesła, piłki do ćwiczeń itd)

Sala gimnastyczna

Zdjęcie przedstawia salę gimnastyczną wraz z niezbędnym wyposażeniem (drewniane drabiny zamocowane przy ścianie, piłki do ćwiczeń, maty itd)

Sala gimnastyczna

Zdjęcie przedstawia salę gimnastyczną wraz z niezbędnym wyposażeniem (rożnego typu sprzęty sportowe, takie jak rower treningowy, stepper, maty oraz drabiny do ćwiczeń itd)

 

 

 

 

Więcej aktualności

Data publikacji: 2 kwietnia 2024

Kondolencje dla lek. Danuty Felcenloben-Główczewskiej

Więcej informacji

Data publikacji: 27 marca 2024

Kondolencje dla rodziny i bliskich śp. Bożeny Bryniarskiej

Więcej informacji

Data publikacji: 14 marca 2024

Kondolencje dla Pani Beaty Wasilewskiej

Więcej informacji