Wojewódzki Ośrodek Medycyny Pracy – Zachodniopomorskie Centrum Leczenia i Profilaktyki

Data publikacji: 18 stycznia 2019

Posiadamy szczepionkę przeciwko odrze, śwince i różyczce

Drogi Pacjencie,

w naszej Przychodni WOMP – ZCLiP przy ul.Boleslawa Śmiałego 33 w Szczecinie mogą Państwo zaszczepić się szczepionką skojarzoną przeciwko odrze / śwince / różyczce.

Więcej informacji na ten temat pod numerem telefonu: +48 91 43 49 218 w godzinach 8:00-13:00.

Zapraszamy!

Jeśli podejrzewasz u siebie odrę:

  1. Przed udaniem się do Przychodni poinformuj drogą telefoniczną personel lecznicy o swoim przybyciu. Uzyskanie przez personel przychodni takiej informacji pozwala podjąć działania zmniejszające możliwość szerzenia się zakażenia wirusem odry przewidziane
    w opracowanej w tym celu procedurze wewnętrznej.
  2. Jeśli jesteś w Przychodni – nie czekaj w kolejce! Poinformuj pracownika rejestracji o swoich dolegliwościach (poza kolejnością).
  3. Po wizycie lekarskiej pozostań w domu do czasu ustąpienia objawów choroby. Unikaj tłumów i miejsc zgromadzeń publicznych.

Czym jest odra:

Odra jest wysoce zakaźną chorobą wirusową szerzącą się drogą powietrzno-kropelkową. Osoba, która wcześniej nie chorowała na odrę i nie była szczepiona przeciw odrze jest podatna na zakażenie i w przypadku styczności z osobą chorą ulegnie zakażeniu z prawdopodobieństwem wynoszącym ok. 98%.

Osoba zakażona wirusem odry jest zakaźna dla otoczenia jeszcze przed wystąpieniem jakichkolwiek klinicznych objawów choroby (nawet do 5 dni przed wystąpieniem wysypki), z największym nasileniem zakaźności w okresie 2-3 dni przed wystąpieniem wysypki odrowej, tj. w okresie występowania wstępnych niecharakterystycznych objawów: gorączki, nieżytu dróg oddechowych (nieżyt nosa i suchy kaszel) i zapalenia spojówek. Po tym czasie zakaźność odry zmniejsza się, lecz utrzymuje się do 3 dni od pojawienia się wysypki odrowej. Rozpoznanie odry w okresie występowania wstępnych, prodromalnych objawów klinicznych oraz objawów ze strony układu oddechowego, wspólnych dla większości chorób wirusowych, jest trudne. Z tych powodów odra ma wysoki potencjał epidemicznego szerzenia się na osoby nieuodpornione, mające styczność z osobą chorą.

Najczęstsze objawy odry:

wysoka gorączka, nieżyt górnych dróg oddechowych, zapalenie spojówek, światłowstręt, suchy kaszel, następnie wysypka zaczynającą się za uszami kolejno na twarzy, w następnych dniach zajmująca tułów i kończyny (o zstępującym charakterze) grubo plamista i ze skłonnością do zlewania się

Więcej aktualności

Data publikacji: 8 lutego 2024

WOMP-ZCLiP zatrudni lekarzy POZ oraz lekarzy różnych specjalizacji / w trakcie specjalizacji

Więcej informacji

Data publikacji: 8 lutego 2024

WOMP-ZCLiP zatrudni Pielęgniarkę środowiskowo-rodzinną, do NiŚOZ, do punktu szczepień dla dzieci

Więcej informacji

Data publikacji: 25 stycznia 2024

Ginekolodzy znów przyjmują w Stargardzie

Więcej informacji