Posiadamy szczepionkę przeciwko odrze, śwince i różyczce
Drogi Pacjencie,
w naszej Przychodni WOMP – ZCLiP przy ul.Boleslawa Śmiałego 33 w Szczecinie mogą Państwo zaszczepić się szczepionką skojarzoną przeciwko odrze / śwince / różyczce.
Więcej informacji na ten temat pod numerem telefonu: +48 91 43 49 218 w godzinach 8:00-13:00.
Zapraszamy!
Jeśli podejrzewasz u siebie odrę:
- Przed udaniem się do Przychodni poinformuj drogą telefoniczną personel lecznicy o swoim przybyciu. Uzyskanie przez personel przychodni takiej informacji pozwala podjąć działania zmniejszające możliwość szerzenia się zakażenia wirusem odry przewidziane
w opracowanej w tym celu procedurze wewnętrznej. - Jeśli jesteś w Przychodni – nie czekaj w kolejce! Poinformuj pracownika rejestracji o swoich dolegliwościach (poza kolejnością).
- Po wizycie lekarskiej pozostań w domu do czasu ustąpienia objawów choroby. Unikaj tłumów i miejsc zgromadzeń publicznych.
Czym jest odra:
Odra jest wysoce zakaźną chorobą wirusową szerzącą się drogą powietrzno-kropelkową. Osoba, która wcześniej nie chorowała na odrę i nie była szczepiona przeciw odrze jest podatna na zakażenie i w przypadku styczności z osobą chorą ulegnie zakażeniu z prawdopodobieństwem wynoszącym ok. 98%.
Osoba zakażona wirusem odry jest zakaźna dla otoczenia jeszcze przed wystąpieniem jakichkolwiek klinicznych objawów choroby (nawet do 5 dni przed wystąpieniem wysypki), z największym nasileniem zakaźności w okresie 2-3 dni przed wystąpieniem wysypki odrowej, tj. w okresie występowania wstępnych niecharakterystycznych objawów: gorączki, nieżytu dróg oddechowych (nieżyt nosa i suchy kaszel) i zapalenia spojówek. Po tym czasie zakaźność odry zmniejsza się, lecz utrzymuje się do 3 dni od pojawienia się wysypki odrowej. Rozpoznanie odry w okresie występowania wstępnych, prodromalnych objawów klinicznych oraz objawów ze strony układu oddechowego, wspólnych dla większości chorób wirusowych, jest trudne. Z tych powodów odra ma wysoki potencjał epidemicznego szerzenia się na osoby nieuodpornione, mające styczność z osobą chorą.
Najczęstsze objawy odry:
wysoka gorączka, nieżyt górnych dróg oddechowych, zapalenie spojówek, światłowstręt, suchy kaszel, następnie wysypka zaczynającą się za uszami kolejno na twarzy, w następnych dniach zajmująca tułów i kończyny (o zstępującym charakterze) grubo plamista i ze skłonnością do zlewania się