Wojewódzki Ośrodek Medycyny Pracy – Zachodniopomorskie Centrum Leczenia i Profilaktyki

Data publikacji: 15 listopada 2023

W WOMP leczymy zimnem

 

 

 

                                                                                                                                  Szczecin, 15.11.2023 r.

W WOMP leczymy zimnem

 

 

Nowa kriokomora i nowoczesny sprzęt terapeutyczny trafiły właśnie do Przychodni Rehabilitacyjnej Wojewódzkiego Ośrodka Medycyny Pracy przy ul. Kopernika 18 w Szczecinie. Terapia zimnem to odpowiedź na potrzeby leczenia chorób reumatoidalnych, zwyrodnień i zapaleń stawów, schorzeń neurologicznych, urazów, czy kontuzji. Urządzenia udało się zakupić dzięki unijnym środkom REACT-EU pozyskanym z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego.

Dziś kriokomora została oficjalnie otwarta.

 

 

– Bardzo się cieszę z tej inwestycji, bo choć gabarytowo skromna, to bardzo potrzebna pacjentom. Możliwa była dzięki dodatkowym funduszom europejskim, uruchomionym po pierwszej fali pandemii COVID. Pamiętamy, że Unia Europejska zareagowała błyskawicznie na nowy i bezprecedensowy kryzys, w jakim znalazła się ochrona zdrowia wobec skali zachorowań, uruchamiając program REACT-EU. To bardzo ważne w kontekście ogromnych  potrzeb rehabilitacji – nie tylko po przebytym zakażeniu COVID, ale po kontuzjach, wypadkach, innych chorobach. Wiem z własnego doświadczenia, że choćby po prozaicznym złamaniu nogi pacjent musi szukać rehabilitacji, oczekiwać w długich kolejkach, a czas ma kardynalne znaczenie dla powrotu do pełnej sprawności. Dzięki tej kriokomorze, ale i innym nowoczesnym urządzeniom, będziemy mogli nieść pomoc większej liczbie mieszkańców. Na podkreślenie zasługuje fakt, że te zabiegi będą finansowane przez NFZ. Dziękuję pani dyrektor i wszystkim pracownikom WOMP w Szczecinie, bo to miejsce wypiękniało, w ciągu krótkiego czasu przeobraziło się  z obiektu zabytkowego o standardach z ubiegłego wieku w nowoczesną przychodnię cieszącą się uznaniem – o czym świadczą tłumy pacjentów na korytarzach. – powiedział marszałek województwa Olgierd Geblewicz podczas dzisiejszego spotkania.

 

Wcześniej WOMP nabył już kilkadziesiąt sztuk wysokiej klasy urządzeń medycznych.

 

– Dla nas to bardzo ważny moment, bo ta kriokomora jest symbolem nowego sprzętu, który mogliśmy zakupić dzięki zrozumieniu i przychylności Urzędu Marszałkowskiego. Na sprzęt do rehabilitacji wydaliśmy tutaj 430 tys. zł, ale wszystkie nasze przychodnie zostały wyposażone w aparaturę, która służy pacjentom – mówiła Małgorzata Sysło-Przedpełska, dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Medycyny Pracy w Szczecinie. – Dzięki unijnym środkom udało nam się już zakupić m. in. ultrasonografy, które działają w dwóch Poradniach Ginekologicznych, Poradni Kardiologicznej i Urologicznej. Mamy także nowy tomograf OCT, lampy szczelinowe, tonometry, kardiografy, aparaty EKG, spirometry, kardiografy, fotele laryngologiczne, czy też fotele do podawania zastrzyków.

 

Jak działa kriokomora?

 

Kriokomora znajduje się w przyziemiu budynku. Jest to zamykana kabina, w której powietrze schładzane jest przez mieszankę ciekłego azotu i tlenu. Jednocześnie może w niej przebywać do 4 osób, a zabieg trwa od 1 do 3 minut. Pacjenci wchodzą  ubrani  w odzież dedykowaną do zabiegów ( bawełniane spodnie i koszulki, opaski na uszy, podkolanówki, czapki, rękawiczki, maseczki na usta i nos oraz obuwie z drewnianą podeszwą, które jest na wyposażeniu przychodni). W kriokomorze pacjenci wykonują spokojne ruchy, by po wyjściu, pod czujnym okiem fizjoterapeuty zrealizować niezbędne ćwiczenia.

 

– Rehabilitacja jest bardzo skuteczną, wielokierunkową dziedziną medycyny o bardzo istotne, bo COVID mocno narozrabiał. – wyjaśniała lek. med. Elżbieta Iglewska, kierownik Przychodni Rehabilitacyjnej WOMP-ZCLiP w Szczecinie – Spotykamy się nie tylko z dysfunkcjami układu oddechowego, na które nastawialiśmy się w pierwszej kolejności. Okazało się, że COVID ma wpływ na uaktywnienie innych przewlekłych schorzeń, które pacjenci mieli już pod kontrolą. Kriokomora jest tak naprawdę dla chorych i zdrowych. Krótkotrwałe (max. do 3 minut) przebywanie w temperaturze od -110 do – 180 stopni C wpływa na wzmocnienie odporności, ma zbawienne działanie przy wszystkich chorobach stawów, działa przeciwobrzękowo, pomaga w leczeniu SM, a u sportowców – podnosi wydolność organizmu. A przy tym wszystkim jest naprawdę bardzo mało przeciwskazań do tego tupu zabiegów. Po wyjściu z kriokomory pacjenci rozprowadzają zimno ćwicząc w świetnie wyposażonej sali gimnastycznej.

 

 

Dla kogo kriokomora?

 

Terapia zimnem ma doskonałe działanie przeciwzapalne i przeciwbólowe. Obniża zwiększone napięci mięśni, poprawia czynności chorych stawów i mięśni. Wspomaga ustępowanie zmian skórnych w dermatozach, czy też świądu skóry.

 

Najpopularniejsze wskazania do krioterapii ogólnoustrojowej to:

 • profilaktyka osteoporozy;
 • ostre i przewlekłe choroby reumatoidalne tkanek miękkich;
 • reumatoidalne zapalenie stawów, łuszczycowe zapalenie stawów;
 • fibromyalgia,
 • zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa;
 • dna;
 • zespół bolesnego barku;
 • łokieć tenisisty;
 • choroby zwyrodnieniowe kręgosłupa i stawów;
 • niedowłady spastyczne;
 • defekty immunologiczne;
 • choroby z autoagresji;
 • wszelkie stany pourazowe,
 • przeciążeniowe i zapalne układów ruchu;
 • choroba Parkinsona;
 • zmiany zapalne stawów;
 • stwardnienie rozsiane (SM);
 • zwalczanie przewlekłego i patologicznego bólu (metoda zachowawcza);
 • zaburzenia nastroju i obniżona forma psychiczna;
 • bezsenność;
 • migrena;
 • kolagenozy;
 • przemęczenie fizyczne i psychiczne u osób dorosłych;
 • ostre i zadawnione urazy sportowe i pooperacyjne;
 • odnowa biologiczna;

O możliwości  skorzystania z krioterapii decyduje lekarz Poradni Rehabilitacyjnej, do którego skierowanie może wystawić np. lekarz Podstawowej Opieki Zdrowotnej. Przed rozpoczęciem cyklu zabiegów krioterapii ogólnoustrojowej obowiązuje wizyta fizjoterapeutyczna Z terapii będzie można skorzystać przede wszystkim w ramach świadczonych usług finansowanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia i Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego.

 

Systematycznie doposażamy nasze przychodnie

 

Oprócz kriokomory do Przychodni Rehabilitacyjnej trafiły także rowery (poziome i pionowe), bieżnie rehabilitacyjne, bieżnie z redukcją chodu i orbitrek, urządzenia do ćwiczeń biernych kończyny dolnej i górnej. Aparat do terapii falą uderzeniową wraz zestawem do regeneracji pozwala na skuteczne leczenie dolegliwości bólowych u pacjentów po urazach oraz w przypadku stanów zapalnych tkanek miękkich. Zakupiliśmy także aparat do super indukcyjnej stymulacji (SIS). To urządzenie, które redukuje dolegliwości w przypadku różnych zespołów bólowych. Dzięki dopasowaniu odpowiedniej częstotliwości urządzenia do rodzaju bólu, terapia przynosi natychmiastową ulgę zarówno w ostrych, jak i przewlekłych stanach choroby.

 

Nowy sprzęt w Przychodni Rehabilitacyjnej kosztował prawie 430 tys. i został sfinansowany  ze specjalnej puli środków REACT-UE.

 

Zakupy dzięki funduszom europejskim

 

Projekt związany z doposażeniem przychodni WOMP wpisał się w założenia 11 Osi Priorytetowej Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego 2014-2020 dedykowanej wsparciu sektora ochrony zdrowia w kontekście pandemii COVID-19. spierany był środkami pochodzącymi ze specjalnej puli pomocy – programu REACT-EU. Unijna dotacja wyniosła 2 mln zł.

 

 

Dzięki temu dofinansowaniu Wojewódzkiemu Ośrodkowi Medycyny Pracy udało się zakupić cztery ultrasonografy, które działają w dwóch Poradniach Ginekologicznych, Poradni Kardiologicznej i Urologicznej. Zakupiono także m. in. tomograf OCT, lampy szczelinowe, tonometry, kardiografy, aparaty EKG, spirometry, kardiografy, fotele laryngologiczne, czy też fotele do podawania zastrzyków.

 

Natalia Andruczyk
rzecznik prasowy

WOMP-ZCLiP Szczecin

tel. 516 954 666

 

Więcej aktualności

Data publikacji: 11 lipca 2024

Nowa lokalizacja Pracowni USG w Stargardzie

Więcej informacji

Data publikacji: 1 lipca 2024

Chłodniej w szczecińskich WOMP-ach

Więcej informacji

Data publikacji: 18 czerwca 2024

Mammografia skryningowa: zgłaszają się coraz młodsze pacjentki

Więcej informacji