Data publikacji: 2 marca 2018

Zdrowice – nowa aplikacja o zdrowym żywieniu dla dzieci i młodzieży

Nawyki żywieniowe można zmienić w każdym momencie życia. Jednak najlepiej działają te wyrobione w dzieciństwie. Dlatego Instytut Żywności i Żywienia przygotował bezpłatną grę na smartfony – Zdrowice, dzięki której dzieci poprzez zabawę nauczą się zasad zdrowego żywienia.

Aplikacja powstała w ramach Narodowego Programu Zdrowia 2016-2020. Dyrektor instytutu prof. Mirosław Jarosz podkreśla, że „połączenie angażującej gry z rzetelnymi informacjami dotyczącymi odżywiania to dobry pomysł, aby zainteresować dzieci zdrowym stylem życia”.

Bezpłatna gra na smartfony

Bezpłatna gra na smartfony z systemem Android jest adresowana do dzieci i młodzieży. Dzięki grze możemy utworzyć swoje własne miasto – postawić budynki, rozbudowywać je, dekorować, sadzić drzewa oraz zapewniać dostawę prądu. Aby móc stale rozwijać swoje miasto, potrzebujemy odpowiedniej ilości zasobów.

I tu pojawiają się elementy gry, które mają wzmacniać poprawne nawyki graczy – plan dnia, w którym można śledzić postępy w realizacji codziennych wyzwań i zapisywać informacje o zjedzonych warzywach i owocach, wypitej wodzie czy aktywności fizycznej. Zdrowe zachowania zawsze premiowane są podwójnie: pochwałą i nagrodą – monetami lub punktami energii. Im więcej poprawnych zachowań, tym więcej możliwości zyskuje gracz.

Dodatkowym elementem edukacyjnym gry są opisy poszczególnych warzyw i owoców, które pozwalają zrozumieć, co kryje się pod pojęciem „zdrowe”. Dzieci mogą korzystać z aplikacji samodzielnie, jednak jest ona również dobrym sposobem na wspólną, rodzinną zabawę.

Zobacz grę: Zdrowice – Graj na zdrowie

Czego uczy gra

Z założenia gra „Zdrowice” rozbudza aspiracje, inicjatywę i kreatywność użytkowników, a także poprzez metaforę, buduje świadomość, że nasze życiowe możliwości zależą od nas samych, od naszych wyborów. Gra uczy, że to jak żyjemy, jak się odżywiamy, jak dbamy o własny organizm przekłada się na stan naszego zdrowia i nasze życie. Zastosowana technika fun learningu zwiększa atrakcyjność przekazu edukacyjnego i wpływa na tempo przyswajania informacji i zmiany nawyków.

Nadwaga i otyłość coraz większym problemem

Niezbędnym elementem prawidłowego rozwoju dziecka jest dieta i aktywność fizyczna. Owoce, warzywa oraz woda stanowią podstawę właściwego sposobu żywienia. Niestety, dzieci wciąż zbyt często sięgają po chipsy i słodzone napoje gazowane. Tymczasem dane dotyczące nadwagi i otyłości wśród młodzieży są wciąż alarmujące. Tylko na Mazowszu problem ten dotyczy aż 30 proc. dzieci i młodzieży.

Narodowy Program Zdrowia 2016-2020

Narodowy Program Zdrowia 2016-2020 wspomaga różne inicjatywy prowadzące do zwiększenia świadomości Polaków na temat indywidualnych zachowań prozdrowotnych. Oczekuje się, że w wyniku prowadzonych działań wydłuży się średnia długość życia, poprawi ogólny stan zdrowia społeczeństwa oraz zmniejszy się liczba zgonów zależnych od stylu życia.

Data publikacji: 20 stycznia 2021

Rehabilitacja w nowoczesnych warunkach